בדיקות מומלצות

בסוף השבוע הרביעי, וליתר דיוק כ- 9-8 ימים לאחר הביוץ, אפשר לערוך בדיקת הריון ביתית שהיא בדיקת שתן פשוטה שתוצאותיה מתקבלות כעבור מספר דקות. אם תוצאות הבדיקה חיובית יש סבירות גבוהה, ליתר דיוק של 97%, כי את בהריון. אם התשובה שלילית עדיין יש לאמתה בבדיקת דם. בדיקת אולטרסאונד בשלב זה עדיין לא רלוונטית. העובר כל כך קטן שכדי להבחין בו צריך להיעזר במקרוסקופ.

 


התפתחות העובר

העובר הקטנטן סיים את מסלול הנדודים שלו מהחצוצרה אל הרחם והתביית בדופן הרחם. התאים שלו ממשיכים להתפתח ולהתמיין. בשלב זה העובר ניזון משק החלמון. שק החלמון יוצר את כדוריות הדם הראשונות של העובר. השליה, האחראית על הקשר של העובר לאם, מתחילה להיווצר. בהמשך ההיריון השליה היא זו שמספקת לעובר את חומרי המזון וההורמונים הדרושים לו לגדילה ושק החלמון יסיים את תפקידו.
 
 


השפעת ההריון עליך

כמה סימנים עדינים כבר מעידים כי ההריון נקלט בגופך ומתחיל לקרות. השליה המתפתחת מפרישה חומרים לגופך המאותתים לו שהינך הרה. מערכת החיסון שלך תקבל את העובר, למרות שהוא מכיל גם חומר גנטי שאינו שלך.

הרגשה של עייפות מתחילה לתת את סימניה אצלך ובמקביל מופיעות בחילות (למזלנו לא תמיד ולא לכולן). ההרגשה הכללית היא של גודש כללי ומלאות בגוף וכן רגישות בשדיים, אך עדיין ללא עליה משמעותית במשקל. מסלול ההליכה לשירותים הופך למוכר עקב הרצון המוגבר והתכוף לעשות פיפי. בנוסף ייתכן ותחושי תנודות במצב הרוח. נשים מתארות שלב זה כדומה לימים שלפני המחזור.