בדיקות מומלצות

סקירת מערכות מאוחרת.
זה הזמן לביצוע העמסת סוכר. זוהי בדיקת דם שמטרתה לזהות נשים עם סוכרת היריון. ייתנו לך לשתות 50 גרם של גלוקוז (סוכר) וימדדו את רמת הסוכר בדמך כעבור שעה. סוכרת היריון היא מחלה ברת מניעה. היא נגרמת ע"י תזונה לקויה. הטיפול במחלה מתחיל משינוי תזונתי משמעותי, בליווי אנשי מקצוע (רופא מומחה להיריון בסיכון – רפואת האם והעובר, וכן דיאטנית. לעיתים מעורבת גם אנדוקרינולוגית ילדים). במידה ולא מצליחים לאזן את רמות הסוכר בגוף בעזרת תזונה מוסיפים זריקות אינסולין אשר מאפשרות את הכנסת הסוכר לתאים שבגוף. לנשים עם סוכרת היריון יש סיכוי פי 7 לפתח את מחלת הסוכרת מסוג 2 במהלך חייהן. מצד שני זוהי הזדמנות נפלאה בשבילך לשנות את אורח החיים שלך כעת ולנסות להתמיד בשינוי גם לאחר ההיריון, וכך למנוע היארעות של סוכרת בעתיד.


התפתחות העובר

משקל העובר בשבוע זה הוא כ- 640 גרם ואורכו 30 ס"מ. במידה והעובר ייולד, החל משבוע זה, הוא יכול לחיות. כל האיברים קיימים אך הם עדיין לא בשלים ולכן יתקשו לתפקד מחוץ לרחם.
בתחילת ההתפתחות העוברית חוט השדרה עובר לאורך כל חוליות עמוד השדרה. בהמשך ההריון עמוד השידרה גדל בקצב מהיר יותר מאשר חוט השדרה. בשבוע 24 חוט השידרה מגיע לחוליה S1 (החוליה העליונה מעצמות הזנב), בלידה הוא גבוה יותר ומגיע לחוליה L3. אצל המבוגר חוט השדרה מגיע לגובה חוליה L1 ( חוליה אחת מתחת לצלעות).


השפעת ההריון עליך

נדמה שעד השבוע הזה עוד הצלחת להשתחל לבגדים מהמלתחה שלך והצלחת להסתדר עם תוספת של כמה חולצות גדולות ומכנסיים רפויים מהארון של בן הזוג שלך. אבל הרגע זה הרגע וזה הזמן להתחדש עם בגדי הריון. כדאי להשאיל בגדים מחברות ומקרובות משפחה, אך ניתן גם לפרגן לעצמך בגד חדש. מגיע לך.
אימא שלי סיפרה לי שכאשר היא הייתה בהיריון איתי לא היה להם כסף. ברשותה הייתה שמלת היריון אחת אותה כיבסה בכל ערב ולבשה שוב בבוקר. היא לימדה אנגלית בתיכון ערב, והייתה מורה מוערכת מאוד. למסיבת הסיום היא לא הלכה מאחר והתביישה ללבוש את אותה השמלה גם בערב. ליבי נחמץ למשמע הסיפור. בעיני האדם חשוב ולא הבגדים. אני בטוחה שגם לתלמידים שלה שאהבו אותה לא היה אכפת אם היא באותה שמלה והם היו מעדיפים שהיא תשמע את מילות התודה שלהם במסיבת הסיום.