בדיקות מומלצות

סקירת מערכות מאוחרת, מתבצעת בדרך כלל בשבועות ה-24-22 להריון (ניתן לבצע גם בשבועות מתקדמים יותר, אך רצוי שלא לפני שבוע 22). בבדיקה זו אברי העובר, מהקודקוד ועד כפות הרגליים, נסרקים ונבדקים. מטרת הבדיקה לוודא את התפתחותו התקינה של העובר ולשלול בעיות, מחלות או מומים. בבדיקה זו נבחן גם את קצב גדילת העובר ואיתו נעשית הערכת משקלו של העובר, וננסה להעריך על איזו עקומת גדילה הוא מתמקם (ממוצע, מעל או מתחת). העובר צריך לשמור על עקומת הגדילה שלו במהלך ההיריון. בשלב זה לא כל העוברים בעלי גדילה זהה, ישנם יותר קטנים וישנם יותר גדולים. קצב גדילת העובר תלוי בתכונות המשפחתיות שירש, אך גם בתזונה של האם. תזונה עודפת גורמת לעובר לגדילת יתר, דבר הפוגע בבריאותו ומקשה על הלידה שלו. כולנו רוצים ילדים בריאים.
במידת הצורך ניתן לבצע בדיקת אקו לב עובר.


התפתחות העובר

את השרירים המתפתחים של העובר תוכלי לחוש עכשיו בתנועותיו ההולכות ומתחזקות. העובר, במשקל כ- 550 גרם ובאורך 29 ס"מ, נראה כבר ממש מתוק בבדיקת האולטרסאונד. הוא רזה וקטן אבל מעורר בקלות בקרב קהל הצופים תגובות של אהבה ודאגה. סקירה תקינה של מערכות העובר בשלב זה שוללת הרבה בעיות, מרגיעה ומשמחת. בשלב זה כבר לא ניתן לראות את כל העובר בתמונה אחת, כמו שהיה בטרימסטר הראשון. אשר לראות לחוד את הפנים, לחוד את הידיים או הרגליים.
זה זמן נהדר לתמונות יפות של העובר, אבל רק במידה והוא/היא מאפשרים. לפעמים העוברים מעדיפים להפנות לבודק את הגב, או לשים שתי ידיים על הפנים או להיצמד מאוד לרחם ואז קשה להפיק תמונה מרשימה. בדרך כלל אני מבקשת מהעוברים בנימוס להסתובב אלי, ומצליחה להדגים את הפנים.


השפעת ההריון עליך

במקביל לגדילת הבטן גדלה ועולה, על פי רוב, אי הנוחות הגופנית. זו תופעה שכיחה ומוכרת. תחושות של כאבים בבטן התחתונה ובמפשעות לאחר ימים ארוכים בפעילויות, יתפוגגו בזמן מנוחה.
זכרי שכל אישה שונה מרעותה ואין הריון אחד דומה לשני. קבלי את תמיכתי לכל תחושותייך הטובות והפחות. אם משהו בכל זאת נראה לך חריג תמיד עדיף להתייעץ עם רופאת הנשים או רופאת המשפחה.
אני זוכרת שבהריונות שלי הייתי לפעמים מתעוררת רעבה באמצע הלילה. הייתי קמה לשתות משהו או לפעמים גם לאכול משהו קטן, אחרת לא הייתי מצליחה לחזור לישון. היום, עם הידע שצברתי בתחום ההיריון והתזונה אני חושבת שייתכן ולא אכלתי מספיק במהלך היום, בעיקר בבוקר דווקא. אם גם לך זה קורה, נסי להגדיל את ארוחת הבוקר שלך, ולאכול בה את כל אבות המזון. וגם אפשר לקינוח קוביית שוקולד מריר. אם זה לא עוזר שווה אולי להתייעץ עם דיאטנית. ואם כלום לא עוזר אז תאכלי משהו קטן בלילה בכיף.