בדיקות מומלצות

אם לא ביצעת עדיין סקירת מערכות מוקדמת – זה הזמן. סקירה מוקדמת יכולה לעזור לכם לקבל החלטות לגבי המשך ניהול ההיריון.

אקו לב עובר – אם אתם בקבוצת סיכון למומי לב, כלומר אם אחד מכם או אחד מילדכם לוקה במום בליבו אן מכל סיבה אחרת, ניתן לבצע בדיקת אקו לב לעובר במרפאתי. הקרדיולוגים מבצעים בדיקות אלו בדרך כלל החל מהשבוע ה- 21.

בדיקת תבחין משולש, או בשמה המוכר יותר בדיקת חלבון עוברי, מתבצעת בין השבועות 20-16. זוהי בדיקת דם שתפקידה להעריך את מידת הסיכון לבעיות כמו תסמונת דאון, מומים פתוחים בחוט השידרה של העובר, וכן סיכון לסיבוכי הריון שונים. חשוב לבצע בדיקה זו גם אצל נשים המעוניינות בדיקור מי שפיר, מאחר והיא בודקת גם את רמות הורמון האסטריול, אשר עשוי להצביע על בעיות אחרות מאלו הנבדקות בבדיקת מי השפיר.


התפתחות העובר

העובר, שאורכו עתה כ- 12 ס"מ ומשקלו כ- 100 גרם, פעלתני ובבדיקות האולטרסאונד אפשר לראות אותו בתנועה, מכניס אצבע לפה, קופץ אגרופים ומגרד בראש. עד כה כדוריות הדם של העובר נוצרו בכבד ובטחול. בשבוע זה מח העצם נכנס לפעולה ומתחיל לייצר בגוף העובר כדוריות דם, ממש כמו אצל בוגר.

הלב של העובר קטן, אורכו קצת יותר מסנטימטר אחד, אך מבנהו כמעט והושלם. ניתן להבחין בארבעת המדורים וארבעת המסתמים פועמים ללא הרף ולבדוק את תקינותם. ניתן להבחין בוורידים המביאים את הדם לעליות ובעורקים העוזבים את החדרים ומפזרים את הדם לגוף ולריאות. ריאות העובר מלאות בנוזל והוא אינו זקוק עדיין לכל הדם שמגיע אליהן מהחדר הימני של הלב, ולפיכך יש לו כלי דם מיוחד, הצינור העורקי או דוקטוס ארטריוזוס בלטינית, אשר מוביל חלק מהדם שהיה אמור להגיע לריאות, לפלג הגוף התחתון של העובר. צינור זה נסגר לאחר הלידה, כאשר הריאות נכנסות לפעולה.


השפעת ההריון עליך

הבטן תופחת ופחות נוח כבר לישון על הבטן. שינה על הגב או על הצד היא בכל מקרה יותר בריאה. אפשר לישון חצי על הבטן כאשר הברך של הרגל העליונה מונחת על כרית.

העובר זז ומשתולל בתוכך, אבל הוא כל כך עדין וקטן ומוקף במים, בשריר הרחם וביתר אברי גופך וכך קשה לחוש בתנועות אלו. בהריון ראשון אל תצפי לחוש את העובר לפני שבוע 25 בערך. בהריונות חוזרים לעיתים מרגישים כבר בשלב מוקדם משהו עדין כמו פרפרים בתוך הבטן.