בדיקות מומלצות

שקיפות עורפית. את יכולה לבצע את הבדיקה בשבועיים הקרובים או לדחות אותה לשבוע 13 ולבצע שקיפות וסקירת מערכות מוקדמת ביחד, בבדיקה אחת. שימי לב שלאחר שבוע 13 ו- 6 ימים לא ניתן לבצע בדיקת שקיפות עורפית. בסמיכות לבדיקת השקיפות העורפית ניתן לבצע סקר ביוכימי מוקדם.התפתחות העובר

העובר, שאורכו כ- 4 ס"מ ומשקלו כ-7 גרם, פעיל מאוד בשלב זה ומתנועע המון, אבל את לא מרגישה בכך עדיין. רוב האיברים שנוצרו בשלב המוקדם בהתפתחות העובר ממשיכים לגדול ולהתפתח. ראש העובר עדיין גדול מאוד ביחס לגוף.

בשבוע זה אפשר להבחין במערכת כלי דם מפותחת בעובר. לעובר בהשוואה לילד, יש כלי דם נוספים, שאינם פעילים לאחר הלידה. אחד מהכלים הללו הוא הדוקטוס (הצינור) הורידי המוביל את הדם העשיר בחמצן ובחומרי מזון מוריד הטבור ישירות ללב העובר. במסגרת בדיקת השקיפות העורפית מסתכלים על מהלך כלי דם זה ובודקים את זרימת הדם בו.

ניתן לקבוע את מין העובר באולטרסאונד החל משבוע 13 מלא. בינתיים אפשר להסתמך על שיטות הסבתא לקביעת המין, להמר ולתכנן חגיגות שונות בתחום. בסופו של דבר זה או בן או בת, אבל הכי חשובה הבריאות. ובכל מקרה לאחר הלידה אנחנו הכי אוהבים אותם בעולם.

 


השפעת ההריון עליך

העלייה במשקל עדיין לא מורגשת אצלך אבל טיב התזונה הופך לחשוב לגופך ולעוברך יותר מתמיד. התיאבון מתגבר ואיתו כדאי להכניס לתפריט מזונות עשירים בסידן, כמו בננה, תרד ובכלל ירקות ירוקים, קטניות מונבטות ומבושלות, אגוזים, שקדים, טחינה מלאה, טופו ועוד. כדאי לזכור שצריכת סידן עדיפה בתזונה ולא על ידי תוספי מזון מלאכותיים שלהם גם חסרונות. תוסיפי שתיים עד שלוש טיפות של ויטמין די במינון של 1000 עם האוכל.